Ogłoszono pandemię koronawirusa. Polska i Ukraina zamykają szkoły oraz instytucje kultury


Koronawirus, a właściwie SARS - Cov-2 rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Władze wielu państw wprowadzają obostrzenia, kwarantanny oraz wzmożoną kontrolę na granicach.


Do tej pory na Ukrainie potwierdzono jeden przypadek zakażenia w obwodzie czerniowieckim. Mimo to w środę (11 marca) podjęto decyzję o zamknięciu ukraińskich placówek oświatowych na trzy tygodnie oraz odwołaniu imprez masowych. Rząd na środki ochrony i walkę z wirusem ma przeznaczyć 100 milionów hrywien. Witalij Kliczko, mer Kijowa mówił w jednym z wywiadów o przeciwdziałaniu koronawirusowi. Podjął decyzję o wzmożonej dezynfekcji publicznych środków transportu. W rozmowie apelował również o zachowanie spokoju i przestrzeganiu zasad higieny.


Na przejściach granicznych, kontrola nie ominie żadnego z podróżnych. Polskie i ukraińskie służby mierzą temperaturę oraz przyglądają się stanie zdrowia. W Polsce jest już 31 potwierdzonych przypadków zachorowań na SARS, a liczba stale rośnie. W środę (11 marca) o zamknięciu szkół i instytucji kultury poinformował również premier Mateusz Morawiecki. Każdy z rodziców zatrudniony w Polsce na "umowę o pracę" może skorzystać z 14 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem, po uprzednim złożeniu wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.


Jako fundacji prowadzącej działalność na terenie Polski i Ukrainy, zależy nam na ochronie zdrowia na co dzień jak i w sytuacjach kryzysowych. By chronić siebie oraz najbliższych przed koronawirusem należy przestrzegać kilku zasad. Kluczem jest w tym przypadku dbałość o higienę, czyli częste mycie rąk wodą z mydłem lub środkami przeznaczonymi do dezynfekcji. Warto unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypy tj. kaszel i gorączka oraz osobami, które w niedawnym czasie wróciły z podróży z Niemiec, Włoch czy też Wielkiej Brytanii.


Sam także możesz przyczynić się do zmniejszenia ryzyka, choćby unikając kichania i kasłania w miejscach publicznych. Jeżeli masz gorączkę, trudności z oddychaniem i kaszel skonsultuj się z lekarzem, by nie narazić na zakażenie osób przebywających w twoim towarzystwie. Najbardziej zagrożone zachorowaniem są osoby starsze oraz te z osłabioną odpornością.


64 wyświetlenia0 komentarz

+48 730 055 558

Sidorska 102, Biała Podlaska, 21-500,

Polska

©2020 Hand of Hope.